PEDİATRİK Ultrasonografi ve Röntgen 

Daha fazla özen ve koruma

hip-dysplasia-scan-ultrasound-2.jpg
pediatric röntgen çekimi.jpg
çocuk us2.jpg

Kalça Ultrasonografisi

Gelişimsel kalça displazisi,  kalçayı oluşturan yapıların anne karnında normal olmalarına karşın, çeşitli nedenlerle sonradan yapısal bozulma gösterdiği dinamik bir hastalıktır. Her zaman doğumsal olarak ortaya çıkmaması nedeniyle “doğuştan kalça çıkığı" yerine bugün artık “gelişimsel kalça displazisi (GKD)” terimi daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Ailede olması, makat geliş, kız bebek gibi riski arttıran bazı faktörler olabilir. Kalça displazisi derecesine göre farklı gruplandırılır. 
Gelişimsel kalça çıkığı, ilk aylarda bebek yürümediği için anlaşılamaz. Yürümeye başladığında da tedavi için çok geç kalınmış olur. Bu rahatsızlığın olup olmadığını tespit için ultrason taraması yaptırmak şarttır. Bu hastalık ne kadar erken teşhis edilirse o kadar kolay tedavi edilebilir. Geç fark edilirse ilerleyen yaşlarda yürümede aksamalara ve daha ciddi sakatlıklara neden olabilir.
Erken tanı tedaviyi etkiler. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü her yenidoğana ilk 3 ay içerisinde, erken tanı amacıyla Ultrason taraması önermektedir. Kolay uygulanabilirliği, radyasyon içermemesi, yan etkisinin olmaması, tecrübeli bir radyolog tarafından yapılması halinde güvenilir sonuç vermesi bakımından erken tanıda tedavide yol göstericidir.

Yenidoğanda risk faktörü yoksa ve muayenesi normalse Kalça Ultrasonu taraması ideal olarak 6-8 haftalıkken yapılmalıdır. Risk faktörleri var ve muayenede şüphe varsa daha erken de uygulanabilir.

Pediatrik Röntgen :

Çocuklarımız geleceğimizdir ve korunmaya ihtiyaç duyarlar.  Çocuklara tetkik yaparken daha özenli ve nazik davranılmalıdır. Hızla büyüdükleri ve geliştikleri için  çocuklar radyasyona daha duyarlıdır. Bu nedenle radyasyon dozlarının yetişkinlerle aynı olmaması gerekir. Pediatrik tıbbi görüntüleme güvenliğini ve etkinliğini korumaya çalışıyoruz. Amacımız çocukları olabildiğince az radyasyonla en iyi şekilde görüntülemeye çalışmaktır..

Tel: 0 242 2376334